Alla inlägg den 15 februari 2021
Jepp, då var semestern avklarad. Lite variation på vardagen, men vi var ju bara hemma, så det känns inte riktigt som semester. Men bra känns det i alla fall.
Idag kom slaktbilen. Och det är inte alltid jag är så glad då den kommer, men denna gång var den efterlängtad. Nu for då Chandra, framfallskossan som avslutade två månaders kamp med ett missfall och så for Alexandra som blivit allt för mager och inte mådde bra i kölden. Inte tycks det vara någon slut på de kalla nätterna ännu heller, så nu känns det skönt att veta att hon inte behöver frysa mer. Kvar ensam blev nu då hennes kalv Halexa. Hon är bara 4,5 månader och det är yngre än vad vi vanligtvis avvänjer vid, men hon äter redan duktigt med kraftfoder, så hon klara sig nog. Mamma har väl säkert inte haft så mycket mjölk att ge nu heller.
Vi skickade också den udda tjuren som bröt av ett horn i slagsmål för en tid sedan. Han såg köttig och fin ut. Ska bli spännande att se hans resultat. Inte så tung tror jag, men bra köttklass väntar jag mig. Så nu är alla tre sjukboxarna/kalvningsboxarna lediga. Och bra är väl det för 1.3 väntar vi vårens första kalvning. Måtte det ha blivit varmare tills dess.
Min semineringsinstruktör skickade bild på vad han handlat i butiken:
Och undrade om vi skickat till slakt nyligen
Roligt att man kan inspirera till rätt inköp. Smaken fick tummen upp.
Men det var ju inte våra djur, men roligt i alla fall.
Och jag måste ju bara sätta en bild på min älskade nya hund.
Hon och jag
Avslutar dagen med ett: ser du katten? inlägg.
Liam leker med sin bondgård. Precis som jag gjorde på det glada 70-talet. Får se om vi har en bonde här.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|||
8 |
9 | 10 | 11 | 12 |
13 |
14 |
|||
15 | 16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
|||
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
|||
|