Alla inlägg under februari 2020

Av Cindi Groop - 5 februari 2020 03:06

Ja , jag vet inte. Man kanske borde börja stiga upp vid 4-tiden på morgonen då det ändå är så ofta man bara ligger och snurrar runt i sängen den tiden? Kanske det är nu man borde motionera? Ähh, låter inte så lockande att gå ut i natten och springa längs vägarna. Skulle också kännas skumt ifall man mötte någon annan nattuggla ute på vägen den här tiden.

Jag menar om man möter någon på dagen eller kvällen så duger det ju med att hälsa, men nog skulle det kännas olustigt om man mötte någon kl 4 ut på promenad. Man skulle kanske rentav bli lite rädd om man märker att någon annan är ute. Lite märkligt liksom. Kanske bäst jag hålls inne.


Jahapp, kanske man skulle läsa morgonen tidningar? Har ju inte ens några kalvningar att övervaka än.


Det jag skulle kunna göra är att skriva om då jag hjälpte till på en vallningstävling i höstas. Jag har ju till ock med laddat upp bilderna, men inte kommit mig för att blogga om det.


Det ordnades alltså en tävling i Österbotten, närmare bestämt i Pensala en regnig helg i höstas. Dessutom ordnades vallningskurs med domaren Mosse som flugits in från Scotland.


Det var 35 startande på två dagar. Alltså alla fick starta två gånger. Det skulle ha 5 nya får till varje hund. men vi fick hämta flocken igen då hälften tävlat så varje får gick 2 gånger per dag.


Jag hjälpte då till i utställningen och sorterade 5 tackor åt gången som två andra förde ut åt de tävlande och höll stående tills tävlingshunden hämtade dem.

Av de 5 tackorna så skulle 2 tackor ha ett band för delningen i tävlingen. Föraren ska alltså dela flocken så att de märkta fåren är i en grupp och omärkta e den andra, med hundens hjälp.


Nåjo, svårt att förklara. Visar bilder istället.

Här i sorteringsfållan:

       

Hjälphundarna har reflexväst.

På sista bilden har alltså den tävlande hunden hämtat och håller på att lyfta fåren.


Vädret denna helg var varierande. Ibland fick vi njuta av sol och ibland kom det massa regn. Främst på sista kursdagen så regnade det nonstop.

 

Då det var uppehåll så blev vi istället knottmat.

 

Det var annars riktigt roligt och intressant att jobba i utställningen. Tyvärr fick man ju inte se mycket av själva tävlingen, men någon måste ju se till att det gick att tävla också.


Sedan hade två riktigt givande kursdagar. Och även om min tik nu börjar bli lite gammal att gå på kurs, så lärde ju jag mig mycket nytt igen.Mosse är en bra lärare. Och jo, jag borde skaffa en ny hund och börja skola den. Yezz blir ju faktiskt 7 år nu redan, men tiden är inte riktigt mogen. Jag vill inte göra ett halvbra jobb med en ny hund. Det är inte rättvist mot hunden. 

   

På åkern hade husfolket också ställt upp ett café där vi fick äta och dricka kaffe.

 

Det är ju nog mycket arbete för värdfamiljen att ställa till med ett sånt här stort arrangemang då både domare, tävlande och hjälpfolk ska ha mat och husrum förutom allt praktiskt som ska ställas till med djuren. Det krävdes nog mycket planering och arbete av hela familjen. Man önskar ju att det skulle ligga lönsamhet helst i att ordna ett stort arrangemang i den här storleksklassen, men det är nog tyvärr mest bara hårt jobb. Och kvar finns uppstädning då alla utomstående åkt hem.

Jag kan bara tacka å det varmaste för att jag fick vara med. Fantastisk gård och familj som gjorde allt detta möjligt. Tack!

 

Lite spännande var det till sist att se om vi skulle ta oss hem från åkern efter mycket bilkörande längs åkervägar i spöregn. Men jag tror alla kom bort därifrån   


Av Cindi Groop - 4 februari 2020 14:13

Idag har jag skrivit och begärt lite offerter på transporter från Skåne. Varje importör kommer att ordna egen karantän, så det blir drygt 500 km i Finland också. Det gör ju att krävs lite extra av transportören då djuren ska ha tillgång till mat och vatten under transporten. Också värmen i lastutrymmet måste kunna kontrolleras under resans gång så djuren har lagom klimat under sin resa. 


Jag har också beställt mera semindoser. Jag hade tänkt beställa lite Pommery, men de var slut i lagret. Jag såg flera fina avkommor efter Pommery i Sverige, så den vill jag gärna pröva själv.

Istället beställde jag då 6 doser vardera av svenska semintjurarnaTesto och Hugin samt 10 doser Emil PP, från Danmark.

Jag har ju dessutom då beställt 10 doser Sneumgaard Imperator.

Det var lite knepigt att beställa via datorn, då man får gratis leverans av doser vid köp av 32 doser eller mera. Det här blev nu då exakt 32 doser, men min förhandsbeställning kom ju inte med i köpkorgen på datorn, så då stod det en avgift för leverans med i slutsumman. Det vill jag ju inte betala i onödan. 

Istället skickade jag epost till fördelningskontoret och beställde den vägen. Väntar ännu på bekräftelse därifrån. Jag skrev på svenska, men kontoret ligger ju nog mitt i Finland, så får se om de förstås vad jag skrivit nu då.

Skulle ju vara typiskt om jag inte får några doser.


Sen gick jag mitt i allt och sålde min dna-öronmärkestång och skulle beställa en ny. Och så bjöd de då ut allt möjligt t.ex en låda med allt man behöver för att börja seminera själv. Borde jag beställa den nu då på samma gång, eller kommer vi kanske att få något specialerbjudande på semineringskursen? Vet någon? 

Men örontången borde jag ju nog beställa så att jag hinner få den tills kalvningarna börjar. Men jag vill ju inte betala flera behandlings och postavgifter.

Öhh, ibland stannar det av på sådana här enkla detaljer. Jag är ju lite ekonomisk (snål) då ibland. En tjur eller två från Sverige är inga problem, men betala två postavgifter, njä.


Och jo, betesplaneringen är klar med det djurantal vi har just nu. 80 djur ska på bete i 5 olika grupper, med två olika avelstjurar. Krister ska på vallodlingskurs på torsdag där de ska göra beräkningar på utnyttjande av bete, så därför behövde jag ha planen klar redan nu.


Och så har jag anmält min fina sterila kviga 440 till slakt nästa vecka   

Vi kommer at ta återtag, så har du plats i frysen för en fjärdedels kviga så finns det extra. Leverans troligen 20.2


Nej, nu måste jag hämta busungen från Päivis.

Vi hörs!



Av Cindi Groop - 3 februari 2020 15:33

Dagarna de bara springer fram. Kalendern fylls upp av allt möjligt. Livsdjurshandeln börjar komma igång och flera intresserade har hört av sig. Många hör av sig om kvigor, men ingen har bokat än. Det är så svårt att planera betesperioden då man inte riktigt vet hur många djur man har, men det är ju ingen brådska än. Men planering är ju bra att göra den här tiden på året så det inte blir så många sista minuten beslut då den brådaste tiden infaller. 


Liam är hemma idag, så jag är inte så herrans effektiv. Dock har jag hunnit skriva ner två motioner till ÖSP´s vårmöte. De var ju rätt så formulerade i huvudet redan, så det gick att få ner dem till pappers fast legobitar flög runt huvudet.

Den ena handlade om får och den andra om ekologisk nötköttsproduktion. Jag skickade dem vidare till ordföranden och så tar vi förhoppningsvis upp den på styrelsemötet och så får vi se om de duger att skickas till beredning inför vårmötet.


Igår hade vi annars vallhundsträning här. Solen sken och det var alldeles lugnt och vi kunde träna på gröna åkrar i februari. Otroligt skönt. Lite halt var det för tackorna att gå längs vägen ner till åkern, men de lärde sig snabbt att gå som ett pärlband längs väggrenen för att inte halka på isen. De är inte så dumma.


Ja, importen går framåt. Jag har bokat tjuren Chicago FS av Katslösa samt Ariane av Katslösa och Fifi av Åbuen. 

Jag kommer att presentera dem närmare då de kommit fram till Norrnäs.

Men det här är Chicago:

 

Jag har fått fårhuset godkänt av ansvarig veterinär som karantänsplats och så har jag registrerat mig som importör. Så nu är det verkligen på gång. 


Jag hade sett ut en annan kviga åt mig än dessa först, men det visade sig att de valt ut den att visas på Elmia i höst och redan börjat träna den, så den ville de inte sälja. Ska bli kul att se hur den klarar sig på utställningen i höst. Kanske vi åker ner och tittar. 

Lite nöjd är jag ju dock att jag valde ut den kviga som även uppfödaren tyckte var bäst. Det ger mig lite självförtroende att jag kanske vet lite vad jag gör. 

Det som är lite skoj är ju att bland de många kvigorna som vi tittade på, så fastnade jag för den. Jag kan liksom inte förklara känslan då mitt psyke bestämmer sig för ett djur. Så jag tjatade ganska länge tills jag då fick ett definitivt nej. Lite bittert, men jag förstod ju varför då jag fick förklaringen.


Liam och jag har också varit och dragit lite ris till påskbrasan vid Humlegården idag. Några pinnar varje dag blir till sist en stor brasa. Liam och Yezz grävde dock i en stor vattenpöl så de var ju båda våta och leriga från topp till tå. Suck, men huvudsaken att man har roligt.

Nu ska jag försöka få in ungen innan det blir mörkt. Han gick en stund för att leka med grannen.

Vargen fångades på viltkamera 15km härifrån igår, så vill inte ha barnen ute i skymningen.


Idag blir det rester till middag, lite potatisgratäng blandat med en nötkalops och lite grillad älg. Hoppas det blir en bra kombo.  

Presentation

Fråga mig

4 besvarade frågor

Kalender

Ti On To Fr
         
1
2
3 4 5 6 7
8
9
10
11
12
13
14 15 16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
<<< Februari 2020 >>>

Tidigare år

Sök i bloggen

Senaste inläggen

Kategorier

Arkiv

Länkar

RSS

Besöksstatistik


Ovido - Quiz & Flashcards